Pripravili sme pre Vás náš jednoduchý návod, ako založiť vyvýšený záhon, kde sa sústredíme na najdôležitejšie informácie. Jednoducho a prehľadne v 3 krokoch:

1/ VRSTVA spodná DRENÁŽ

Spodná vrstva je zložená ideálne z drevených vetiev a klád, ktoré skladáme od najhrubších po najjemnejších – a to do spodnej tretiny vyvýšeného záhonu. Do horného poschodia spodnej tretiny môžete ďalej použiť zostatky rastlín, posekanú trávu, lístie. Funkcia spodnej vrstvy je drenážna, to znamená: dobrý odvod prebytočnej vlhkosti a zároveň slúži ako prísun vzduchu k tlejúcim zložkám. Tiež má oddeliť tlejúcu strednú kompostovú tretinu od zemi a zaistiť ich spokojné tlenie . Každá vrstva by mala mať 25-30cm.

POZOR: pre založenie drenážnej vrstvy použite drevo ovocných alebo iných listnatých nejedovatých drevín. Je potrebné sa vyvarovať dreva z ihličnatých drevín, orecha a agátu. Pred založením odstráňte hornú vrstvu trávnatého záhonu pre lepšiu cirkuláciu vody a vzduchu.

2/VRSTVA stredná KOMPOST

Táto vrstva je v zakladaní kľúčová – dochádza tu k tlejúcim procesom, ktoré zahrievajú korene zasadených rastlín, a to až o 8 stupňov. V tejto vrstve môžete začať napr. konským hnojom, nevyzretým kompostom, zeminou, ktorú ste odstránili pred zakladaním vyvýšeného záhonu.

Zároveň táto časť funguje ako huba, kde sa zálievka, alebo dažďové zrážky kumulujú práve v tejto vrstve. V hornej vrstve potom môže naopak dochádzať k nadmernému vysychaniu, tomu zabrníte mulčovaním.

Ďalej plníme strednú vrstvu dobré vyzretým kompostom, môžeme opäť doplniť trochu hnoja.

Nezabudnite, že spodné vrstvy majú tendenciu klesať a to celkom prekvapivo. Platí pravidlo, že pri zakladaní vysokého záhonu je potreba neponáhľať sa a postupne doplňovať obe spodné vrstvy po dobu až mesiaca s postupným prelievaním/zrážkami tak, aby došlo k jeho dosadnutí. I tak uvidíte, že pokles bude zvlášť v prvom roku znateľný.

3/VRSTVA horná SUBSTRÁT a ZEMINA

Táto vrstva je už vrstvou pre samotné zasadenie plodín. Vrele odporúčame použiť záhradný substrát spolu s preosiatou zeminou zo záhrady, pre úsporu financií. I do metrového vysokého záhonu budete potrebovať cca 400 litrov, čo je 6-8 vriec substrátu. Do metrového záhonu Vám postačia 3 vrecia substrátu a 80 litrov a zostatok si sami preosejte vlastnou zeminu a to pomiešajte.

Ďalšie dôležité informácie:

Čo a ako pestovať vo vyvýšených záhonoch?

Novo založený záhon je v prvom roku vhodný pre teplomilné rastliny ako rajčiny, dyne a cukety.

V ďalších rokoch, kedy vyvýšený záhon vyzreje, môžete pridať i koreňovú zeleninu ako mrkvu, petržlen, reďkvičky, brokolicu, karfiol a kapustu. Dôvodom je v prvom roku vyšší obsah dusíku v záhonu.

Vysoké výnosy poskytujú zmiešané kultúry, napríklad uhorky s kôprom, karotka s cibuľou alebo fazuľa so saturajkou. Veľmi dobre sa na týchto záhonoch darí i jahodám.

Mám hotovo už iba pestujem??

No nie je to úplne tak. Keďže zemina postupne zľahne, je potreba doplňovať kompost spolu so zeminou.

Jedinou známou nevýhodou vyvýšených záhonov je potom ich rýchlejšie presychanie. Tomu sa dá zabrániť mulčovaním, hustejším pokrytím substrátu vďaka hustejšej výsadbe a zvýšeným zalievaním v parných dňoch.

Vrelo odporúčame dokúpenie pareniska nad vysoký záhon. Výsledok je ako pri pestovaní v skleníku – celý proces sa ešte násobne vylepší a Vaše výpestky budú ešte lepšie chránené pred mrazmi alebo škodcami, ale i výnos vďaka vyššej teplote bude maximálny.