Naše truhlíky sú všetky vyladené ako drevený obal profi plastového truhlíka. Cieľom je maximálna ochrana dreva od mokrého substrátu, možnosť doplniť akýkoľvek truhlík samo-zavlažovacím systémom a tiež jeho maximálnu životnosť.

Ako teda zasadiť truhlík- pokiaľ máte samo-zavlažovaciu variantu, potom je to jednoduché : podľa vybraných rastlín zvoľte správny substrát, zasaďte truhlík a potom ho vložte očistený do dreveného truhlíka.

Pokiaľ máte truhlík bez samo-zavlažovacej vložky môžete si ju v našom truhlíku vytvoriť sami. Naplňte truhlík do 3-5cm výšky keramzitom, potom vložte netkanú textíliu, vytvorte z nej vnútornú vaňu a potom spolu zo substrátom zasaďte rastliny. Takto zabránite presiaknutiu substrátu do vodného kúpeľa a zároveň keramzit vytvorí priestor pre zásobu vody.

Ďalšia nová obľúbená varianta je potom použitie hydrogelu / pôdny kondicionér do substrátu(ten pojme až 300násobok svojho pôvodného objemu ). Tie sú schopné pojať zo zálievky dostatočné množstvo vody , ktorú potom postupne pri jej nedostatku vracajú ku koreňovému systému rastlín. Táto varianta je najmä výhodná pre truhlíky umiestnené na výparu – južnej strany bez zatienenia, kde je použitie vďaka prehrievania vodného kupeľa samo-zavlažovacích truhlíkov nemožné.

Pokiaľ sadíte do kupovaného substrátu , nezabudnite sa informovať , ktoré kvetiny sa spolu znesú, ktoré potrebujú a koľko zálievky a aký je vhodný substrát. Klasickou chybou potom býva kombinácia nevhodných druhov , neúmerná zálievka ( viete ,že oveľa viac rastlín v truhlíkoch sa utopí 🙂 než koľko uschne?), alebo preplácané truhlíky viac rastlinami. Nezabudnite u výsadby, že rastlina je od slova rast a na ten potrebuje i kvetiny priestor!  Navyše preplácané truhlíky a preliate truhlíky bývajú často útočišťom vošiek a iných parazitov rastlín.

Ďalšou podstatnou informáciou je hnojenie, tu platí, aspoň podľa našich skúseností , že príroda má rada prírodu. Tzn. skúste rôzne druhy prírodných hnojení ( ako kurací trus), ale toto sú tajomstvá našich babičiek…. v každom prípade sa vyvarujte hnojeniu skôr než 3-4 týždne po zasadení do kúpeného substrátu, tie sú už pripravené  a obsahujú dostatok živín a tak môžete ďalším okamžitým hnojením rastlinám skôr ublížiť.